تبلیغات
حقیقت فیزیک - با انتقال بی سیم انرژی الكتریكی، رویای تسلا به حقیقت پیوست
 
حقیقت فیزیک
فیزیک -شیمی- زیست - زمین شناسی و انتقادی
                                                        
درباره وبلاگ

علی صارمی متولد 1362دبیر فیزیک مجتمع آموزشی شهید بهشتی (تیزهوشان)و دبیرستان نمونه باقرالعلوم(ع)شهرستان بروجرد.ممکن است بسیاری از مطالب در راستای رشته تحصیلی بنده نباشد ولی امیدوارم در شناسایی حقایق موثر باشد.
برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.
مدیر وبلاگ : علی صارمی
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
محققین MIT (انستیتوی تكنولوژی ماساچوستس) توانستند سیستم آزمایشی انتقال بی سیم .... با انتقال بیسیم انرژی الكتریكی، رویای تسلا به حقیقت پیوست

محققین MIT (انستیتوی تكنولوژی ماساچوستس) توانستند سیستم آزمایشی انتقال بیسیم نیروی الكتریسیته به انواع لوازم برقی را با موفقیت به انجام برسانند.

این محققان در اثبات صحت یك تحقیق كتبی كه پاییز گذشته تحویل داده شده بود، توانستند یك پرتو الكتریسیته را-مانند یك موج رادیویی- بین دو نقطه ارسال كرده و با این روش یك لامپ 60 واتی را روشن كنند. 

این گروه توانستند لامپ 60 واتی را با كمك یك منبع انرژی در فاصله 2 متری آن و بدون هیچ اتصال فیزیكی میان دو نقطه، روشن كنند. این پروژه به WiTricity - به معنای الكتریسیته بیسیم - شهرت یافته است. این آزمایش دقیقا نمایشگر همان نقطه نظرهایی است كه این گروه در پاییز گذشته در تحقیق كتبی خود به آن پرداخته بودند. در حال حاضر این انتقال نیرو، دامنه محدودی دارد. 

این محققین در این باره میگویند: "با این حال، برای وسیله ای با انرژیی در حد كامپیوتر دستی، مقدار الكتریسیته لازم و حتی بیشتر از حد نیاز برای روشن كردن یك كامپیوتر دستی میتواند از فضایی در اندازه یك اتاق، تقریبا در هر جهتی و حتی زمانی كه اشیا كاملا خط دید بین دو نقطه را مسدود كرده باشند، عبور كرده و دستگاه را روشن كند." 

یك لپ تاپ بیسیم یا WiTricity میتواند بدون اتصال به پریز برق در اتاقی كه یك دستگاه فرستنده در آن باشد، به طور خودكار شارژ شود و بدون باطری كار كند. این تكنیك شباهت بسیاری به القای مغناطیسی دارد كه در ترانسفورماتورهایی الكتریكی كه در آنها سیم پیچها برای انتقال الكتریسیته در میانشان در فاصله بسیار نزدیك به یكدیگر قرار گرفته اند، به كار میرود. اما با افزایش این فاصله ، این سیم پیچهای فاقد رزونانس نیز به تدریج كارایی خود را از دست میدهند. 

گزارشات منتشر شده از این آزمایش موجب برپا شدن اعتراضاتی گاه تحقیر آمیز از سوی جامعه وبلاگ نویسانی شد كه یادآوری میكردند نیكولای تسلا (Nikolai Tesla)، نابغه علم الكتریسیته، در حدود 100 سال قبل فرستنده الكتریكی بسیار قدرتمندتری به وجود آورده كه در سال 1899، طی آزمایشی نمایشی و مشهور در كولورادو اسپرینگز (Colorado Springs) آنرا آزموده است. 

تسلا كه علاوه بر كارهای دیگر، مدتی نیز با توماس ادیسون (Thomas Edison) همكاری میكرد، مخترع مبدل تسلا است، این مبدل ترانسفورماتوری است كه با استفاده از تكنیكی به نام "دهانه جرقه"، جریان برق كم ولتاژ با فركانس پایین را به جریانی با ولتاژ و فركانس بالا تبدیل میكند. 

به نظر میرسد كه تسلا در آزمایش كولورادو سعی داشته نیروی الكتریسیته را در فواصل مختلف تولید كرده و انتقال دهد. اما یك برنامه مستند به نام "تسلا: خدای آذرخش" (Tesla: Master of Lightning) كه در سال 2000 از شبكه PBS پخش شد، چنین نتیجه گیری میكند كه دستاورد واقعی تسلا از آزمایش كولورادو به طور دقیق مشخص نشده است. 

در یكی از یادداشتهای موجود در وب آمده است: "هنوز هم راز و رمز بسیاری بر كار تسلا در كولورادو اسپرینگز سایه افكنده است. از یادداشتهای او نمیتوان به طور دقیق متوجه شد كه روش او برای انتقال بدون سیم برق چه بوده است. اما مشخص است كه او هنگام بازگشت به نیویورك كاملا به موفق بودن آزمایش خود اعتقاد داشت." 

اكنون، پس از گذشت بیش از 100 سال، نوادگان دانش تسلا موفق به اجرای ایده او شده اند.

منبع:http://www.physicshome.blogfa.com/post-5.aspx

نوع مطلب : علمی، خبری، 
برچسب ها :