تبلیغات
حقیقت فیزیک - پاسخ فعالیت های کتاب علوم سال دوم راهنمایی بخش زمین شناسی
 
حقیقت فیزیک
فیزیک -شیمی- زیست - زمین شناسی و انتقادی
                                                        
درباره وبلاگ

علی صارمی متولد 1362دبیر فیزیک مجتمع آموزشی شهید بهشتی (تیزهوشان)و دبیرستان نمونه باقرالعلوم(ع)شهرستان بروجرد.ممکن است بسیاری از مطالب در راستای رشته تحصیلی بنده نباشد ولی امیدوارم در شناسایی حقایق موثر باشد.
برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.
مدیر وبلاگ : علی صارمی
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
در ادامه مطلب پاسخ کل فعالیت هالی کتاب سال دوم آورده شده است.

فصل 6

فکر کنید صفحه 78:

آب (مایع است) نفت (مایع است و موجودات زنده در بوجود آمدن آن دخالت دارند و ترکیب شیمیایی نسبتا ثابتی ندارد) شیشه ( طبیعی نیست ) مروارید (موجودات زنده در در بوجود آمدن آن دخالت دارند) جیوه(مایع است) شکر (موجودات زنده در در بوجود آمدن آن دخالت دارند) کانی نیستند.

یخ ، نمک خوراکی ، مغز مداد ، گچ ، طلا ، الماس چهار ویژگی کانی ها ( طبیعی باشد ، موجودات زنده در بوجود آمدن آن دخالت نداشته باشند، جامد و متبلور باشد و ترکیب شیمیایی نسبتا ثابتی داشته باشد) را دارند. بنابراین کانی هستند.

مقایسه کنید صفحه 79:

وقتی سنگ شکسته می شود در قسمت شکسته شده کانی های تشکیل دهنده سنگ را به خوبی می توان تشخیص داد در حالی که سطح سنگ در معرض عوامل هوازدگی قرار گرفته کانی ها به خوبی قابل تشخیص نیست.

مشاهده کنید صفحه 81:

بلور نمک طعام به صورت مکعب می باشد.

فعالیت صفحه 81:

 

جسم

سختی

کانی

1

تالک

*

2

ژیپس

ناخن

3

کلسیت

سکه مسی

4

فلوئوریت

تیغه چاقو

5

آپاتیت

شیشه

6

ارتوز

سوهان

7

کوارتز

چینی بدون لعاب

*

8

توپاز

*

9

کرندوم

*

10

الماس

مشاهده کنید صفحه 82:

رنگ شعله زرد می شود ( سدیم موجود در نمک رنگ شعله را زرد می کند)

پرسش متن صفحه 84:

1- سنگ A و C سنگ آذرین درونی و سنگ های B و D سنگ آذرین بیرونی می باشد.

2- وجود عناصری چون آلومینیم ، سدیم ،پتاسیم رنگ سنگ ها ی آذرین را روشن و عناصری مانند آهن ، منیزیم و کلسیم رنگ آن ها را تیره می کند.

فکر کنید صفحه 86:

1- چون همه کوه ها در یک زمان تشکیل نشده است . کوه ها ی قدیمی تر فرسایش یافته و مواد حاصل از تخریب آنها به حوضچه های رسوبی حمل شده اند این رسوبات کوه های جدید تری را به وجود آورده اند و این کوهها به حوضچه های رسوبی حمل شده اند و این کار همچنان ادامه دارد.

2- سنگ های رسوبی به صورت قشری نازک سطح زمین را فرا گرفته است . به همین دلیل ما در سطح زمین سنگ های رسوبی را بیش تر از سنگ های آذرین و دگرگونی می بینیم.

مقایسه کنید صفحه 86:

1- گل خشک شده شکل مشخصی دارد و از خاک رس سخت تر و محکم است.

2- ماسه هایی که به آن محلول آب و نمک اضافه کرده ایم به یکدیگر چسبیده و تقریبا شکل گلدان را به خود گرفته اند.(نمک ، مانند سیمان ذرات ماسه را به هم چسبانده است)

فکر کنید صفحه 87:

خیر، برای تشکیل این لایه کربن دی اکسید در آب حل می شود و یون کربنات را بوجود می آورد ، کلسیم در آب به خوبی حل نمی شود و با مقداری گرما به حد اشباع می رسد و با یون کربنات ترکیب شده و به صورت کلسیم کربنات (آهک) ته نشین می شود.

مقایسه کنید صفحه 89:

کاشی از سفال و سفال از آجر و آجر از خاک رس مجکم تر است و به ترتیب کاشی بیشتر از سفال و آجر کم تر از بقیه گرما داده شده است.

تفسیر کنید صفحه 90:

  

فصل 7

فکر کنید صفحه 92:

به جز وجود پلانکتون ها شرایط دیگری نیز لازم است از جمله منطقه رسوبی کم عمق ، رسوبگذاری سریع و دانه ریز و مقدار اکسیژن کم که در همه دریا ها جنین شرایطی وجود نداشته است.

تحقیق کنید صفحه 93:

1- منابع نفت گاز حوضه زاگرس ( از نفت شهر در استان کرمانشاه شروع شده تا استان هرمزگان ادامه داردو استان های ایلام ، خوزستان ، کهکیلویه و بویر احمد و بوشهر را دربر می گیرد و تا داخل خلیج فارس ادامه می یابد.) منابع مرکزی ( در اطراف قم) ، منابع شمال شرقی (خراسان در اطراف سرخس)

2- سنگ های مادر در کشور ما را سنگ های آهکی تشکیل می دهد و سنگ مخزن معمولا ماسه سنگ و سنگ آهک است و سنگ های پوششی ، مارن انیدریت ، رسی و نمک تشکیل می دهد.

3- ذخایر نفت کشور ما 63 میلیارد بشکه است که 10 درصد ذخایر جهان را تشکیل می دهد و در جهان ردیف چهارم قرار می گیرد و از نظر گاز کشور ما با ذخیره 35/9 تریلیون متر معکب دومین ذخیره دنیا را دارد.

4- ترکیه به وسیله لوله و سایر کشور ها به وسیله کشتی

5- مقدار ثابتی ندارد و متغیر است

6- بله زیرا این منابع رو به کاهش اند و به سرعتی که مصرف می شوند ساخته نمی شوند.

تحقیق کنید صفحه 94:

1- با انقلاب صنعتی و ساخته شدن ماشین بخار برای تهیه انرژی مورد نیاز آن و گرم کردن خانه ها از زغال سنگ استفاده فراوان می شد.

2- با کشف نفت به علت آلودگی هایی که داشت استفاده از آن کنار گذاشته شد و امروزه بیش تر در نیروگاه ها و صنعت ذوب آهن ، فولاد و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

فکر کنید صفحه 95:

آلودگی ندارد ،ارزان و تقریبا بی پایان است.

فصل 8:

فکر کنید صفحه 98:

این نوع هوازدگی در آب و هوای معتدل و در فصل هایی از سال که دمای هوا در طول روز بالاتر و در شب پایین تر از نقطه انجماد باشد موثر است.(این نوع هوازدگی در مناطق گرمسیری که آب یخ نمی زند و در مناطق قطبی که یخ ذوب نمی شود اهمیت چندانی ندارد.)

تفسیر کنید صفحه 99:

با حفر تونل و برداشتن سنگ ها ، فشار همه جانبه ای که بر سنگ ها وارد می شد از سمت تونل کاهش می یابد که سبب انبساط سنگ ها در سقف ، کف و دیواره تونل شده و سنگ ها به تریج بر اثر این انبساط پوسته شده و این پوسته ها از سنگ ها جدا شده و به کف تونل می ریزند.

فکر کنید صفحه 99:

سنگ هایی که از کانی های مختلف درست شده اند زیرا کانی های مختلف موجود در یک سنگ ممکن است بر اثر حرارت به یک میزان منبسط نشوند.

تحقیق کنید صفحه 101:

در استان هایی آب و هوای آن ها خشک تر است ، آثار باستانی بیش تری وجود دارد؛ مانند یزد ، اصفهان و شیراز و در استانهایی که رطوبت زیاد است به دلیل هوازدگی شیمایی زیاد معمولا آثار باستانی کم تری وجود دارد مانند گیلان و مازندران و هرمزگان و بوشهر .

- بله

مقایسه کنید صفحه 101:

اگر میخ در حمام بماند دچار هوازدگی شیمیایی شده وبه همین دلیل استحکام آن کاهش یافته و رنگ آن زرد یا قرمز می شود که نشانه اکسید شدن آن است.

فکر کنید صفحه 102:

1- باران اسیدی هوازدگی سنگ ها و ساختمان ها را تسریع می کند و بر صنایع و لوله های آب و فاضلاب و آثار هنری و تاریخی و ... اثر مخربی دارد . و بر روی رشد گیاهان اثر منفی دارد و از قدرت رویش دانه می کاهد و با افزایش میزان اسیدی آب رودها و دریاچه ها سبب نابودی برخی از جانوران آبزی می شود.

2- هوازدگی فیزیکی باعث خرد شدن شنگ ها می شود ، هرچه سنگ به قطعات کوچکتر تبدیل شود سطح تماس آن با عوامل هوازدگی شیمیایی بیشتر می شود.

3- خیر ، در تغییرات شیمیایی سنگ ، جرم عواملی مانند اکسیژن و آب و کربن دی اکسید که سبب تغییر شیمایی سنگ شده اند بر جرم سنگ افزوده شده اند بنابراین جرم و حجم افزایش پیدا می کند.

تفسیر کنید صفحه 103:

سمت چپ ؛ زیرا در سمت راست لایه ها به سمت جاده شیب زیادی دارند که ممکن است بر اثر سنگینی به طرف پایین حرکت کنند و احتمل وجود زمین لغزه و خزش در آن بیشتر است .

فکر کنید صفحه 104:

آب و هوا: رطوبت و دما دو عامل مهم در هوازدگی فیزیکی و شیمایی است بنابراین تشکیل خاک در آب و هوای گرم و مرطوب نسبت به نواحی سرد و خشک بسیار شدید تر است.

نوع سنگ های محل: سنگ هایی که از کانی های مجتلف درست شده اند بیشتر تحت تاثیر هوازدگی قرار می گیرند بنابراین در این مناطق خاک سریع تر تشکیل می شود.

مدت زمان: فرایند تشکیل خاک بسیار کند صورت می گیرد و با گذشت زمان از سرعت هوازدگی و تشکیل خاک کاسته می شود زیرا تشکیل خاک تا حدودی از هوازدگی سنگ های زیرین می کاهد.

شیب زمین: در شیب زیاد خاک تشکیل نمی شود ، زیرا مواد هوازده از محل دور شده ولی در شیب کم و افقی مواد هوازده در همان محا باقی می مانند و ضخامت خاک زیاد است.

تعداد جاندارن : هرچه تعداد جانداران در محلی زیاد باشد ضخامت خاک هم بیشتر است؛ زیرا باقی مانده اجساد جانداران قسمتی از خاک را تشکیل می دهند و خود جانداران هم در هوازدگی سنگ ها نقش دارند و سبب تجزیه و تخریب آن ها می شود.

فکرکنید صفحه 105:

الف) مواد جامد معدنی

ب) مواد جامد آلی

پ) هوا

ت) آب

فکر کنید صفحه 106:

1- مواد محلول و ذرات رسی که توسط آب های فررو یا آبیاری به مناطق پایین رفته است به قسمت های بالا بیاورند.

2- سمت چپ ( شخم عمود بر شیب ) مناسب است . چون آب جاصل از بارنگی در پشت هر شیار متوقف شده و از سرعت آن کاسته شده و سبب جلوگیری از فرسایش خاک می شود و بیش تر در زمین فرو می رود .

3- نیاز گیاهان به مواد معدنی و آلی متفاوت است .اندازه ی ریشه گیاهان نیز متفاوت بوده و برخی مواد رویی و برخی مواد زیرین را مصرف می کنند.

فکر کنید صفحه 107:

خاک نواحی بیابانی ایران مواد محلول فراوان دارد ولی به علت کم بودن جمعیت تجزیه کنندگان خاک این مناطق گیاخاک نداردو مقدار رس آن نیز کم است بنابراین باید خاک رس و گیاخاک به آن اضافه شود.

اطلاعات جمع آوری کنید صفحه 107:

عناصر مهم خاک که در اثر کشاورزی کاهش می یابند سه عنصر نیتروژن ، پتاسیم و فسفر هستند . بنابراین کود های شیمایی به سه گروه کود های نیتروژن دار (آمونیوم دار) ، کود های پتاسیم دار و کود ها ی نیتروژن دار (فسفاته) طبقه بندی می شود.

اطلاعات جمع آوری کنید صفحه 108:

از یک مهندس کشاورزی

فکر کنید صفحه 108:

بله ، زیرا برخی از محصولات (مانند سیب زمینی ، انگور  ، گندم و...) به خاک قلیایی و برخی محصولات (مانند برنج و چای و...) به خاک اسیدی نیاز دارند.

نوع مطلب : آموزشی و درسی، 
برچسب ها :