حقیقت فیزیک
فیزیک -شیمی- زیست - زمین شناسی و انتقادی
                                                        
درباره وبلاگ

علی صارمی متولد 1362دبیر فیزیک مجتمع آموزشی شهید بهشتی (تیزهوشان)و دبیرستان نمونه باقرالعلوم(ع)شهرستان بروجرد.ممکن است بسیاری از مطالب در راستای رشته تحصیلی بنده نباشد ولی امیدوارم در شناسایی حقایق موثر باشد.
برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.
مدیر وبلاگ : علی صارمی
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

ستاره ای بدرخشید وماه مجلس شد

دل رمیــده ما انیـــس و مونــس شــد

نگارمن كه به مكتب نرفت وخط ننوشت
بغمـزه مسئـله آمــوز صـد مُـدرّس شـد

ببــوی او دل بیـمار عاشقــان چـو صبــا
فدای عارض نسرین وچشم نرگس شد

مبعث حضـرت رسـول اکـرم (ص)، پیـام آور وحی، پیامبـر نـور و رحمت
بر همه جهانیـان و  پیروان حقیقی اش مبارک باد.
نوع مطلب : خبری، 
برچسب ها :

آیا برای شما هم پیش آمده که شیری که در یخچال نگهداری می کردید فاسد شده باشد و شما از این موضوع اطلاعی نداشته باشید؟ این قضیه می تواند بسیار ساده باشد, اما حتما کسانی که به دلیل مصرف شیر فاسد دچار مصمومیت شده اند, این موضوع را جدی تر می گیرند. اولین نمونه جا شیری هوشمند که با عنوان کوزه شیر عرضه می شود, این مشکل را حل می کند. این جا شیری شیر فاسد را شناسایی کرده و فورا به صاحبش پیامک می زند تا صاحبش شیر تازه بخرد. این جاشیری, فاسد شدن شیر را از طریق تغییرات ph شیر متوجه می شود. ph شیر سالم حدود 6.7 است که این دستگاه آن را با سنسورش مدام اندازه گیری می کند. در صورت فاسد بودن شیر, ابتدا دستگاه با استفاده از ال ای دی های تعبیه شده, فساد شیر را اطلاع می دهد و سپس اقدام به ارسال پیامک می کند.
ترجمه شده از سایت gizmag
برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.
نوع مطلب : خبری، علمی، 
برچسب ها :
دوشنبه 22 خرداد 1391 :: نویسنده : علی صارمی

 

جلوگیری و یا کم کردن آسیب های حاصله از بلای طبیعی بخصوص زلزله ،همیشه دغدغه دانشمندان و مبتکران و انسانهای خلاق بوده است.در همین راستا Sung Young Um دری را طراحی کرده است که به هنگام وقوع زلزله می توان آنرا از وسط تا کرد و در زیر آن از آسیب های زلزله در امان ماند. 

 

 

 

 


برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.

منبع: سایت ایده و خلاقیت
نوع مطلب : خبری، علمی، 
برچسب ها :
همشهری آنلاین: ستاره‌شناسان ناسا با قطعیت پیش‌بینی کرده‌اند که در رویداد بزرگ بعدی کیهانی که بر جهان انسان تاثیر خواهد گذاشت، کهکشان‌های آندروما و راه شیری با هم برخورد خواهند کرد

به گزارش ایسنا،‌ به نظر می‌رسد که طبق پیش‌بینی‌ها، کهکشان راه شیری با یک تغییر عظیم در جریان این برخورد روبرو می‌شود که زمان آن حدود چهار میلیارد سال دیگر خواهد بود.

احتمالا در این رویداد خورشید به یک بخش دیگر از کهکشان منتقل می‌شود اما زمین و دیگر بخش‌های منظومه شمسی در خطر نابودی قرار می‌گیرند.

این پیش‌گویی در نتیجه سنجش‌های تلسکوپ فضایی هابل ناسا از حرکت کهکشان آندروما (M13) حاصل آمده است.

این کهکشان در حال حاضر در فاصله 2.5 میلیون سال نوری قرار دارد اما به طور اجتناب ناپذیری در اثر نیروی گرانشی دو کهکشان و ماده تاریک اطراف آنها در حال کشیده شدن به سمت راه شیری است.

پس از یک قرن گمانه‌زنی در مورد آینده آندروما و راه شیری، محققان حداقل توانسته‌اند به یک تصویر واضح از چگونگی رخداد حوادث در میلیاردها سال آتی دست یابند.

این سناریو مانند یک ضربه‌زن بیس‌بال بوده که منتتظر توپ است. اگرچه آندروما با سرعت دو هزار برابر به سمت راه شیری در حال حرکت است اما این برخورد حدود چهار میلیارد سال به طول خواهد انجامید.

شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای از داده‌های هابل نشانگر آن است که دو میلیارد سال پس از این برخورد، کهکشان‌ها در اثر گرانش با هم ادغام شده و به شکل یک کهکشان بیضوی مشابه دیگر کهکشان‌های جهان تغییر خواهند کرد.

این در حالی است که ستاره‌های این دو کهکشان به دلیل مسافت زیاد آنها با یکدیگر طی این رویارویی با هم تصادف نکرده، بلکه به مدارهای مختلف در اطراف مرکز جدید کهکشانی کشیده خواهند شد.

همچنین طبق این شبیه‌سازی‌ها، منظومه شمسی احتمالا از هم پاشیده و فاصله بیشتری از هم پیدا خواهند کرد.

همچنین کهکشان همراه آندروما موسوم به کهکشان مثلث یا M33 در این رویارویی شرکت کرده و احتمالا در جفت آندروما-راه‌شیری ادغام خواهد شد. احتمال برخورد این کهکشان با راه شیری پیش از آندروما بسیار کم است.

جهان در حال گسترش و شتاب بوده و برخورد میان کهکشان‌های نزدیک به هم هنوز هم به دلیل گرانش و ماده تاریک اطراف آنها رخ می‌دهد. رصدهای عمقی هابل از جهان نشان داده که چنین برخوردهایی در گذشته به دلیل کوچک‌تر بودن جهان بسیار بیشتر بوده است.

در یک قرن پیش ستاره‌شناسان از جدا بودن آندروما در ورای ستارگان راه شیری آگاه نبوده و ادوین هابل توانست مسافت بسیار آنرا با کشف چندین ستاره با عنوان نشانگرهای کیلومترشمار اندازه‌گیری کند.


وی همچنین موفق به کشف انبساط جهان شد که در آن کهکشان‌ها از یکدیگر فاصله می‌گیرند اما دانشمندان از مدت‌ها پیش دریافته‌اند که اندروما با سرعت بیش از 400 هزار کیلومتر در ساعت به سوی راه شیری در حرکت است. با این سرعت می‌توان مسیر میان زمین تا ماه را یک ساعته طی کرد.


این سنجش‌ها با استفاده از اثر دوپلر انجام شد. این تاثیر به یک تغییر در فرکانس و طول موج امواج تولید شده با یک منبع متحرک نسبت به مشاهده‌گر برای اندازه‌گیری چگونگی فشرده شدن نور ستارگان در کهکشان با حرکت آندروما به سوی راه شیری گفته می‌شود.


پیش از این مشخص نبود که آیا این رویارویی یک ضربه زودگذر اشتباه بوده یا رو در رو اتفاق خواهد افتاد. این مساله به حرکت مماس آندروما بستگی دارد. تاکنون ستاره‌شناسان قادر به اندازه‌گیری حرکت یک پهلوی آندروما در آسمان نبوده، اما با استفاده از تلسکوپ هابل این حرکات آشکار شده و هر گونه تردید در مورد برخورد این کهکشان با راه شیری در آینده دور از بین رفت.

منبع: سایت ایسنا

برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.

نوع مطلب : اخبار فیزیکی، خبری، علمی، 
برچسب ها :
ستاره‌شناسان دانشگاه آریزونا موفق به شناسایی یکی از کم‌نورترین کهکشان‌های دور در جهان شده‌اند که حدود 800 میلیون سال پس از آغاز جهان بوجود آمده است

به گزارش ایسنا، این کهکشان که جزء 10 کهکشان بسیار دور در فضا قرار دارد، در پی اسکن یک بخش از آسمان به اندازه ماه با تلسکوپ‌های ماگلان رصدخانه لاس کامپاناس در شیلی شناسایی شده است.


داده‌های رصد، نشان‌دهنده یک کهکشان نوزاد کم نور در فاصله 13 میلیارد سال نوری بوده و آنچه امروز به چشم ستاره‌شناسان آمده در واقع تصویری از گذشته بسیار دور این کهکشان است.


به گفته محققان این تصویر در زمانی ثبت شده که جهان تنها از پنج درصد سن کنونی خود برخوردار بوده، از این رو بررسی آن می‌تواند به درک بهتر چگونگی شکل‌گیری و رشد کهکشان‌ها کمک کند.


کهکشان LAEJ095950.99+021219.1 ابتدا در تابستان 2011 کشف شد. این اکتشاف یک نمونه نادر از کهکشانی از این دوران اولیه است.


این کهکشان بسیار کم نور بوده و توسط نورهای منتشر شده از هیدروژن یونیزه شده، شناسایی شده است. در این تحقیق یک شیوه منحصر به فرد به کار برده شده که از فیلترهای نوار باریک ویژه با قابلیت عبور محدوده کوچکی از طول موج نوراستفاده می‌کند.


برای شناسایی این اجسام بسیار دور که در نزدیکی آغاز جهان شکل گرفته‌اند، ستاره‌شناسان به بررسی منابعی می‌پردازند که از تغییرات قرمز بسیار بالایی برخوردارند. آنها با عددی موسوم به تغییر قرمز به فاصله این اجسام اشاره می‌کنند که با میزان کشیده شدن نور آن در طول موج‌های طولانی‌تر و قرمزتر بر اساس انبساط جهانی ارتباط دارد.


اجسام دارای تغییرات قرمز بزرگ‌تر از مسافت بیشتری برخوردار هستند. تغییر قرمز LAEJ095950.99+021219.1 هفت بوده و تنها تعداد انگشت‌شماری از کهکشان‌ها از این ویژگی برخوردارند. این در حالیست که این کهکشان کم‌نورترین جسم کشف شده تاکنون نام گرفته است.

منبع : سایت هوپا

برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.

نوع مطلب : خبری، اخبار فیزیکی، علمی، 
برچسب ها :
چین از پرتاب یک فضاپیمای حامل سه فضانورد در اواسط ماه ژوئن خبر داده است.

براساس گزارش های دریافتی، راکتی که حامل فضا پیمای "شنجوی ۹" است به یک سکوی پرتاب در شمال غرب چین انتقال داده شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی چین، شینهوا، احتمالا یکی از سرنشینان این فضاپیما زن خواهد بود.

قرار است این فضاپیما سه فضا نورد چینی را به ایستگاه فضایی "تیانگونگ-۱" ببرد.

این چهارمین فضاپیمای حامل سرنشین چین است.

چین سومین کشوری است که به طور مستقل توانست در سال ۲۰۰۳ میلادی فضاپیمای حامل سرنشین به فضا بفرستد.
قرار است فضانوردان فضاپیمای "شنجوی ۹" پس از متصل شدن این فضاپیما به ایستگاه فضایی "تیانگونگ-۱" دست به آزمایشاتی علمی بزنند.

گفته شده این ماموریت بخشی از برنامه چین برای دستیابی به ایستگاهی فضایی است که بتواند به طور کامل به دور مدار زمین بچرخد.

چین سال گذشته در چارچوب تلاش های آن کشور برای تبدیل شدن به یک قدرت فضایی، فضا پیمای بدون سرنشین "شنجوی ۸" را به فضا پرتاب کرد.

هدف از پرتاب این فضاپیما، قرار گرفتن در کنار آزمایشگاه "تیانگونگ-۱ " بود.

این اولین بار بود که چین دو وسیله فضایی را در مدار زمین به یکدیگر متصل کرد.

چین می گوید قصد ساختن یک ایستگاه فضایی ۶۰ تنی را تا سال ۲۰۲۰ میلادی دارد و به گفته خبرنگاربی بی سی، توانایی اتصال تجهیزات در فضا لازمه موفقیت در این ماموریت است.

پکن همچنین قصد فرستادن یک فضاپیمای بدون سرنشین به ماه را دارد.

دانشمندان این کشور از امکان اعزام فضانوردان به ماه پس از سال ۲۰۲۰ میلادی سخن گفته اند.

برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.

منبع: سایت هوپا


نوع مطلب : خبری، علمی، اخبار فیزیکی، 
برچسب ها :
10 دقیقه بعد:
10 قاشق چای خوری شکر وارد بدنتان میشود،میدانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی‌شوید؟چون اسید فسفریک،طعم آن را کمی میگیرد و شیرینی اش را خنثی میکند.

20 دقیقه بعد:
قند خونتان بالا میرود و منجر به ترشح ناگهانی و یکجای انسولین می شود،کبدتان شروع میکند به تبدیل قند به چربی تا قند خون بیشتر از این بالا نرود.

40 دقیقه بعد:
حالا دیگه جذب کافئین کامل شده،مردمکهای چشم گشاد می شود،فشار خونتان بالا میرود و در پاسخ به این حالت،کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می‌کند.گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوک می شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند.

45 دقیقه بعد:
ترشح دوپامین افزایش پیدا میکند و مراکز خاصی در مغز حالت سرخوشی ایجاد میکنند،تحریک میشوند.این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می‌شود.

60 دقیقه بعد:
اسید فسفریک موجود در نوشابه،داخل روده کوچک،به کلسیم،منیزیم و روی میچسبد.متابولیسم بدن افزایش پیدا میکند.میزان بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی،دفع هر چه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می‌شوند.

مدتی بعد:
کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرار آور) وارد عمل میشود.حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود،بیش از پیش از طریق ادرار دفع می‌شوند و به همراه آن مقادیر زیادی آب،سدیم و دیگر الکترولیت ها نیز از دست می‌رود.

مدتی بعدتر:
کم کم آن غوغایی که در بدنتان ایجاد شده بود فروکش می‌کند و نوبت به افت قند می‌رسد.در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر میشوید یا خیلی کرخت و بی حال.حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید دفع کرده اید،آبی که میشد به جای اسید و کافئین و شکر ،حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد.تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین میرود و شما هوس یک نوشابه دیگر میکنیدنوع مطلب : عمومی، علمی، 
برچسب ها :
این وسیله اندازه گیری هوشمند که طراحان آن Choi Hyong-Suk, Jung Ji-hye و Yoo-Jin Park هستند از دو قسمت تشکیل شده ، که بر روی انگشتان دست سوار می شوند و با ایجاد سیگنال می توانند اندازه سطح مورد نظر را بر روی صفحه نوشتاری که در بالای آنها قرار دارد نشان دهند.انرژی این وسیله نیز به صورت شارژی تامین می شود. همچنین این وسیله هوشمند می تواند در سه حالت مختلف میلیمتر ، سانتیمتر و متر اندازه و مقیاس مورد نظر را مشخص کند.

منبع:‌ سایت ایده و خلاقیت

برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.


 

نوع مطلب : خبری، علمی، 
برچسب ها :
ال ای دی انعطاف پذیر، همه ی نیاز های نوری شما را بر طرف می کند

The Nite Ize WrapLit bends, wraps and flexes for all kinds of uses

در یکی از سایت های مخصوص انتشار اختراعات روز دنیا، به اختراع جالبی برخوردم که طراحی بسیار ساده و کاربرد های زیادی داره.
شرکت Nite Ize به تازگی نوعی لامپ رو اختراع کرده که از 6 لامپ ال ای دی و دنباله درازی به طول 45 سانتی متر تشکیل شده. جنس این دنباله از نوعی پلاستیک انعطاف پذیره که به راحتی به هر شکلی تبدیل میشه،‌ در این سایت گفته شده میشه اون رو به دور مچ بست یا از جایی آویزان کرد ، به دور گردن بست یا حتی به شکل ایستاده نگه داشت. این ال ای دی دارای چهار برنامه نوری :‌قدرت زیاد، متوسط، کم و نقطه ای می باشد. این ال ای دی توانایی روشن کردن محیطی به شعاع 15 متر رو داره و از فاصله ی 2 کیلومتری دیده میشه. باتری این ال ای دی از نوع لیتیومی(CR2016) قابل تعویض هست و میتونه تا بیش از 22 ساعت نور مفید تولید کنه.
گرچه این ال ای دی نور خیلی زیادی تولید نمی کنه، اما طراحی جالب و منحصر به فرد اون باعث شده تا در هر حالت و شرایطی بشه از اون استفاده کرد و همین ویژگی ها این وسیله رو در صدر بهترین اختراعات روز در جدول رده بندی سایت gizmag قرار داده.
قیمت این وسیله در حال حاضر 12.99 دلار آمریکاست.

دیدین که یه فکر خلاق و یه وسیله ساده چقدر میتونه در آمد زا باشه و برای مردم هم فایده داشته باشه؟
عکس های مرتبط:

Some lamps clamp to your grill, but the Nite Ize wraps on and off the handle in seconds
You may have never thought of a neck lamp, but it looks like it could be useful

برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.

ترجمه شده از سایت gizmag
نوع مطلب : اخبار فیزیکی، خبری، علمی، 
برچسب ها : اختراعات جالب،
محققان آمریکایی دریافته‌‌اند که اگر مهندسان هواشناسی برای متعادل کردن دمای جهان،افشانه‌های شکننده نور در جو بالایی زمین تزریق کنند،‌ آسمان‌ آبی به شکل سفید رنگ در خواهد آمد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، انتشار ذرات معلق سولفات در جو باید در حالت نظری به کاهش دمای جهانی از طریق منعکس کردن بخش کوچکی از نور خورشید وارده به زمین بپردازد. با این حال ذرات اضافی نیز ممکن است به انکسار بیشتر نور باقی مانده در جو بپردازند.


به گفته محققان موسسه علوم کارنگی در کالیفرنیا، این امر باعث کاهش 20 درصدی میزان نور خورشید مستقیما تابیده شده بر زمین شده و همچنین سطوح نور پراکنده نرمتر را افزایش خواهد داد.


این کار همچنین می‌تواند تاثیرات مهمی بر حیات و فناوری انسان داشته باشد. کاهش نور مستقیم خورشید می‌تواند بر صنعت خورشیدی تاثیر بگذارد که بر نور مستقیم خورشید برای تولید بیشترین میزان انرژی خود تکیه دارد.


اما افزایش نور خورشید پراکنده می‌تواند عمل فتوسنتز را در پوشش‌های زیر درختان ارتقا بخشد. اگرچه واضح‌ترین تاثیر در بالای سر انسان قرار دارد.


رنگ آبی آسمان در اثر پراکنده شدن نور با مولکولهای هوا ایجاد می‌شود. این پراکندگی برای طول موجهای کوتاه آبی بسیار قویتر از طول موجهای بلند قرمز است. این در حالیست که ذرات معلق در هوا بسیار بزرگتر از مولکولهای هوا بوده و نور قرمز را با قدرت بیشتر پراکنده می‌کنند که باعث محو شدن رنگ آبی پراکنده شده توسط مولکولهای ریزتر و درخشنده‌تر و سفیدتر شدن آسمان خواهد شد.


این محققان به محاسبه چگونگی تاثیر ذرات پراکنده با قطر از 0.1 تا 0.9 میکرومتر بر طبف نور پراکنده و تاثیر آن بر رنگ آسمان پرداخته‌اند. آنها دریافتند که در تمام این قطرها آسمان از رنگ محوتری برخوردار خواهد شد. ذرات دارای قطر متوسط در این محدود می‌توانند رنگ آسمان را سفیدتر جلوه دهند.


این تاثیر در حومه شهرها از وضوح بیشتری برخوردار است که آلودگی هوا در آنها بسیار کمتر است.


اگرچه تردیدهای مهم زیادی باقی مانده از آن جمله اینکه چه اندازه ذرات معلق باید توسط مهندسان هواشناسی مورد استفاده قرار گیرد و چگونه اندازه آنها می‌تواند در طول زمین با به هم چسبیده شدن ذرات در محیط تغییر ایجاد کند.

منبع:‌ سایت هوپا

برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.

نوع مطلب : اخبار فیزیکی، خبری، علمی، 
برچسب ها :
جمعه 19 خرداد 1391 :: نویسنده : علی صارمی

آیا میدانید كه

آیا میدانید : اولین مردمانی كه سکه را در جهان ضرب كردند ایرانیان بودند .

آیا میدانید : اولین مردمانی كه عطر را برای خوشبو شدن بدن ساختند ایرانیان بودند .

آیا میدانید : اولین مردمانی كه كشتی یا زورق را ساختند ایرانیان بودند به فرمان یكی از پادشاهان زن ایرانی.

آیا میدانید : اولین ارتش سواره نظام در دنیا توسط سام ایرانی اختراع شد با 115 سرباز .

آیا میدانید : اولین مردمانی كه حروف الفبا را ساختند در 7000 سال پیش در جنوب ایران ، ایرانیان بودند .
آیا
میدانید : اولین مردمانی كه شیشه را كشف كردند و از آن برای منازل استفاده كردند ایرانیان بودند .

آیا میدانید : اولین مردمانی كه زغال سنگ را كشف كردند ایرانیان بودند .

آیا میدانید : اولین مردمانی كه مقیاس سنجش اجسام را كشف كردند ایرانیان بودند .

آیا میدانید: اولین مردمانی كه به كرویت زمین پی بردند ایرانیان بودند .

آیا میدانید: اولین مردمانی كه قاره آمریكا را كشف كردند ایرانیان بودند و كریستف كلب و واسكودوگاما بر اثر خواندن كتابهای ایرانی كه در كتابخانه واتیكان بوده به فكر قاره پیمایی افتادند

 

روی دیگر سکه

اولین مردمان جهان كه نخ به سكه میبستند و در داخل تلفنهای عمومی میانداختند ایرانیان بودند!
اولین مردمانی كه توانستند از كارتهای اعتباری تلفنهای عمومی استفاده كنند بدون آنكه اعتبار آن كم شود ایرانیان بودند!
اولین مردمانی كه نوشابه های تقلبی ساختند ایرانیان بودند!
اولین مردمانی كه در اولین صادرات به كشورهای شمالی ایران به جای حنا, خاك رنگی فروختند ایرانیان بودند!
اولین مردمانی كه كشف كردند دروغگویی و ریا و كلكبازی برای موفقیت ضروری است ایرانیان بودند!
اولین مردمان دنیا كه همزمان هم مایل هستند گرمشان شود و هم سردشان ایرانیان بودند چون همزمان با بخاری, پنجره ها را هم باز میكنند!
اولین مردمانی كه در گروه كم توسعه ترین كشورهای دنیا قرار دارند ولی ادعا و توقع برترین مردمان دنیا را دارند!
اولین مردمانی كه فقط به گذشته بسیار بسیار دور خود افتخار میكنند ولی چیزی در 500 سال اخیر برای دنیا نداشته اند!

 برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
جمعه 19 خرداد 1391 :: نویسنده : علی صارمی

فقط خانم ها بخوانند!

خوشبختانه یک مرد بعد از مدتها وقت گذاشته و قوانین مردونه رو به رشته ی تحریر دراورده پس لطفا بخونید. لطفا دقت کنید که تمام ....

 برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
یكی بود یكی نبود

 مردی بود كه زندگی اش را با عشق و محبت پشت سر گذاشته بود .......
برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.


ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
علاقه‌مندان نجوم در سراسر جهان، به تماشای یکی از پدیده‌های نادر آسمانی پرداختند که تا 105 سال دیگر اتفاق نخواهد افتاد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ پدیده گذر سیاره زهره از برابر خورشید در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه(16 و 17 خرداد) در اقصی نقاط جهان قابل مشاهده بود.
گذرهای زهره در جفتهای هشت ساله با فاصله دوره‌ای بیش از یک قرن رخ می‌دهند. در طول این گذر، سیاره زهره مانند یک لکه سیاه گرد از برابر چهره خورشید عبور می‌کند.

برای ستاره‌شناسان این گذر تنها یک منظره نادر سیاره‌ای نیست بلکه همچنین یکی از رویدادهایی است که آنها امیدوارند بتواند اشتیاق جمعی را در مورد جهان و جایگاه زمین در آن برانگیزد.


در حالی که که ستاره‌شناسان از جدیدترین فناوریها برای ثبت این گذر استفاده کرده‌اند، دون پتیت، فضانورد آمریکایی در ایستگاه فضایی بین‌المللی به ثبت تصاویر از این رویداد و به اشتراک گذاشتن آنلاین آنها پرداخته است.

زمان مشاهده گذر سیاره زهره از برابر خورشید در مناطق مختلف جهان:

لندن: 5:37

پکن: 6:10

قاهره: 6:38

توکیو: 7:10

سیدنی: 8:16

اوکلند: 10:15

در همین حین به علاقمندان هشدار داده شد که تنها با تلسکوپهای دارای فیلتر مناسب یا عینکهای مخصوص خورشیدگرفتگی به این رویداد نگاه کنند.

در زمان این گذر، تلسکوپ فضایی هابل از ماه برای رصد این رویداد استفاده کرده است. این تلسکوپ قادر به مشاهده مستقیم خورشید نیست از این رو از ماه به عنوان یک آینه برای ثبت نور بازتابی خورشید استفاده شد.

برای مشاهده سایر عکس ها روی ادامه مطلب کلیک کنید.
برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.

منبع:‌سایت هوپاادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
نمونه سوالات پایان ترم سال دوم دبیرستان، مخصوص مدارس تیزهوشان و خاص که به طور هماهنگ در سطح استان برگزار شد، به وبلاگ اضافه شد و می توانید آن را از پست ثابت ابتدای وبلاگ دانلود کنید.

نوع مطلب : علمی، آموزشی و درسی، 
برچسب ها :
تبلیـغ لوگـوی پپـسی روی مـاه، دروغ بـود!
 اشتباه مسلم رسانه ای

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دیشب، در آخرین ساعات 16 خرداد 1391 برابر با ۵ ژوئن ۲۰۱۲، بسیاری از مردم ایران، به پشت بام ها شتافتند تا تبلیغ پپسی کولا بر روی ماه را مشاهده کنند، ولی در کمال تاسف این اتفاق حادث نشد و ظاهرا این هم یکی دیگر از دروغ های رسانه ای بود.

گزارش های برخی سایت ها به نقل از سایت انتخاب حکایت از آن دارد که صدها هزار نفر از مردم ایران راس ساعت 11 و نیم دیشب در آخرین ساعات 16 خرداد ماه 91 با حضور بر پشت بام ها، دقایق طولانی به ماه خیره شدند تا شاید تبلیغ پپسی کولا را روی ماه ببینند!

این در حالیست که گروهی از مردم همان دقایق نخست، پشت بام را ترک کردند و به دروغ بودن این خبر، پی بردند، اما بسیاری نیز تا لحظاتی پیش، به ماه خیره شده بودند! نکته عجیب تر آنکه، گروه دیگری از مردم حتی تا پاسی از نیمه شب گذشته با طرح این مسئله که "ایران با کشورهای غربی، تفاوت زمانی دارند" همچنان به ماه خیره شده بودند!

پوزش از مخاطبان این وبلاگ

همه شما دوستان میدونید که به ندرت پیش میاد تا خبر ناصحیح یا غیر موثقی از این وبلاگ منتشر بشه ولی این خبر خاص با توجه به سوژه جذاب و در پی انتشار اون از سایت ایسنا و همینطور بازنشر آن از رسانه هایی چون انتخاب، ظهور 12، شنیده ها، انعکاس و ... شاید به نوعی ساده انگاری شد و بدون اینکه تحقیق بیشتری صورت گیرد خبر فوق در وبلاگ قرار گرفت و به اطلاع شما دوستان عزیز رسید.

گرچه احتمال وقوع چنین رویداد عجیب و خارق العاده ای در دنیای مدرن کم نیست و برخی نیز معتقدند این طرح تحقیقاتی طی آینده ای نزدیک اجرایی می شود، اما همان بهتر که فعلا در لیست شایعات قرار گرفت. چراکه هرچند این رویداد از نظر تکنولوژیک اتفاقی حیرت انگیز محسوب می شود اما از نظر ارزشهای انسانی، اتفاقی ناجـــور به حساب می آید.

نکته قابل تامل این رویداد، اتفاق غیرمنتظره ای است که برای باورهای مردم پیش می آید، چرا که بر اساس اغلب فرهنگ های جوامع مختلف، ماه نمادی از قداست است لذا مخدوش کردن چهره آن برای مردم اتفاقی باورنکردنی و هولناک به شمار می آید. بطوریکه در فرهنگ ما ایرانیان و خصوصا برای بچه ها، از ماه به تعبیری تحت عنوان مهتاب خانم یاد می شود که چنین شخصیتی در اذهان کودکان ما نمادی از مهربانی، لطافت و ظرافت است. لذا اگر این نماد فرهنگی جای خود را به یک بیلبورد تبلیغاتی دهد که هر شب لوگویی متفاوت از شرکت های مطرح و ثروتمند دنیا بر روی آن قرار گیرد، هیچ معلوم نیست که چه بر سر باورهایمان خواهد آمد!

در شرایط کنونی که شاهدیم تبلیغات به سمت انحطاط جوامع پیش می رود و آگهی جای آگاهی را گرفته است، بروز این رویداد گویای این واقعیت است که عده ای از هر چیز (حتی پدیده های طبیعی مثل ماه) حاضرند برای تبلیغات و مصرف گرایی جامعه استفاده کنند و با ادامه یافتن چنین روندی، ماه هم کم کم به صورت یک ملعبه در اختیار بخش های تبلیغاتی مدرن قرار می گیرد و گاه و بیگاه ناچاریم تبلیغات زشت و زیبایی را در زیر نور آرامبخش مهتاب نظاره گر باشیم.
در هر صورت بخاطر انتشار این خبر غیرحقیقی، جا داره از همگی شما دوستان عذرخواهی نموده و در اینجا این قول رو به شما عزیزان میدیم که منبعد سعی ما بر این خواهد بود که قبل از اطلاع رسانی اخبار مشابه تحقیق بیشتری در رسانه های معتبر جهان و منابع اصلی آن بعمل آید.

نوع مطلب : عمومی، خبری، 
برچسب ها :
نمونه سوالات پایان ترم سال های 86-87-88 مربوط به دانش آموزان دوم دبیرستان به وبلاگ اضافه شد و می توانید آن را از پست ثابت ابتدای وبلاگ دانلود کنید.

سوالات فیزیک سال دوم دبیرستان

برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.

نوع مطلب : عمومی، خبری، علمی، آموزشی و درسی، 
برچسب ها :
http://sevencgallery.persiangig.com/image/ImamAli/big/ali_1.jpg
میلاد امام علی(ع) آغازگر اشاعه عدالت و مردانگی و معرف والاترین الگوی شهامت و دیانت، بر
 
عاشقانش مبارک باد

برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.

نوع مطلب : عمومی، خبری، 
برچسب ها :
یکشنبه 14 خرداد 1391 :: نویسنده : علی صارمی

دبیر اجرایی کمیته آماتوری انجمن نجوم ایران با بیان اینکه برای دومین بار پدیده نادر گذر زهره از مقابل خورشید در ماه جاری رخ خواهد داد، گفت: علاقمندان می توانند بامداد روز 17 خردادماه از محل زندگی خود با رعایت نکات ایمنی این پدیده را رصد کنند.

به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز (30 May)، اسدالله قمری نژاد در گفتگو با مهر، با اشاره به پدیده گذر زهره از مقابل خورشید، افزود: معمولا سیارات داخلی (سیاراتی که میان خورشید و زمین قرار گرفته اند) می توانند در حرکت مداری خود در زمانهایی از مقابل خورشید عبور کنند و از دید ناظر زمینی به صورت لکه سیاره در مقابل قرص خورشید قابل مشاهده باشند.
دبیر اجرایی کمیته آماتوری انجمن نجوم ایران، با تاکید بر اینکه پدیده های گذر از پدیده های کمیاب و نادر نجومی هستند، اظهار داشت: یکی از نادرترین این دسته از پدیده های نجومی گذر سیاره زهره از مقابل خورشید است که به طور متوسط هر 120 سال قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه به طور معمول در هر قرن شاید تنها شاهد پدیده نادر گذر زهره از مقابل خورشید باشیم، ادامه داد: در قرن بیستم اصلا شاهد پدیده گذر سیاره زهره از مقابل خورشید نبودیم ولی در قرن 21 برای ما زمینی ها 2 بار قابل مشاهده است. این پدیده یک بار در 19 خرداد 1383 رخ داد و پس از گذشت 8 سال شاهد تکرار دوباره این گذر هستیم.


جزئیات گذر زهره از مقابل خورشید


قمری نژاد، زمان گذر را بامداد روز 17 خردادماه برابر 5 ژوئن 2012 دانست و یادآور شد: علاقمندان برای رصد این پدیده می تواند صبحگاه از محل زندگی خود این پدیده را رصد کنند.

منبع:‌سایت هوپا

روی ادامه مطلب کلیک کنید.

برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.
ادامه مطلب


نوع مطلب : اخبار فیزیکی، عمومی، خبری، علمی، 
برچسب ها : اخبار نجوم، پدیده های نجومی،
پرفسور پیتر آگر، برنده جایزه نوبل شیمی در سال 2003 از دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا و دکتر نورمن نیورایتر از دانشمندان برجسته کسب و کار بین‌المللی و دیپلماسی علمی و فناوری و اولین سفیر علمی ایالات متحده در اروپا، هفته آینده به ایران می‌آیند

به گزارش ایسنا، دکتر نورمن نیورایتر، عصر روز دوشنبه 22 خردادماه جاری طی مراسمی با حضور پروفسور پیتر آگر در سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی سخنرانی می‌کند.


عنوان سخنرانی وی، «همکاری‌های بین‌المللی در زمینه دیپلماسی علم و فناوری؛ فرصت‌ها و چالش‌ها در قرن بیست و یکم» است.


پروفسور پیتر آگر، پزشک آمریکایی و برنده جایزه نوبل، سرپرست موسسه تحقیقاتی پزشکی و کمیته حقوق بشر فرهنگستان ملی علوم آمریکا است.


وی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه آگسبرگ در مینیاپولیس مینه سوتا و مدرک دکتری خود را سال 1974 از دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور مریلند به عنوان پزشک متخصص داخلی با فلوشیپ غده - خون‌شناسی دریافت کرده است.

آگر در سال 2003 برای کشف کانال‌های غشای سلولی به همراه رودریک مکینون از دانشگاه راکفلر نیویورک موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد.

وی برای اولین بار این کانال‌های پروتئینی انتقال آب را کشف کرده و توانست قدم بزرگی در پیشرفت علم بردارد.

وی از سال 2002 به عنوان عضو آکادمی علوم و هنر آمریکا انتخاب شده و در حال حاضر در دانشگاه جانز هاپکینز مشغول به فعالیت می‌باشد و از چهره‌های نامی در رشته‌های بیوشیمی و پزشکی به حساب می‌آید.

دکتر نورمن نیورایتر هم عضو فرهنگستان علوم آمریکا و از دانشمندان برجسته کسب و کار بین‌المللی و مدیر مرکز علوم و فناوری انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم می‌باشد. وی به عنوان سفیر علمی در کشورهای اروپایی از جمله آلمان، لهستان، روسیه و اکراین فعالیت داشته و به زبان‌های روسی، آلمانی، چینی و ژاپنی تسلط کامل دارد.

نیورایتر حدود شش سال از طرف کشور آمریکا در ژاپن اقامت داشته ودر حال حاضر دارای یک کرسی ثابت در کمیته هماهنگی و ارتباط علوم آمریکا و ژاپن می‌باشد.

دکتر نیورایتر مدرک دکترای خود را از دانشگاه نورث وسترن در سال 1957 دریافت داشته و از سال 1969 تا سال 1973 به عنوان دستیار در دفتر رییس جمهور، ریچارد نیکسون در بخش علم و صنعت امور بین‌المللی خدمت کرده‌ است.

وی معتقد است که نقش فراگیر علوم، فناوری و بهداشت در بطن سیاست‌های خارجی انکارناپذیر است و از این رو در تمامی ماموریت‌های خود، محور توسعه همکاری‌های علمی را مد نظر داشته است. تمامی این تجربیات و شناخت او از کسب و کار بین‌المللی و شرکت‌های چند ملیتی او را به عنوان چهره‌ای موثر در سطح جهان معرفی می‌کند.

منبع: سایت هوپا

برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.

نوع مطلب : عمومی، خبری، 
برچسب ها :


( کل صفحات : 2 )    1   2   
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic