حقیقت فیزیک
فیزیک -شیمی- زیست - زمین شناسی و انتقادی
                                                        
درباره وبلاگ

علی صارمی متولد 1362دبیر فیزیک مجتمع آموزشی شهید بهشتی (تیزهوشان)و دبیرستان نمونه باقرالعلوم(ع)شهرستان بروجرد.ممکن است بسیاری از مطالب در راستای رشته تحصیلی بنده نباشد ولی امیدوارم در شناسایی حقایق موثر باشد.
برای ارسال نظرات، روی دایره سبز رنگ کنار عنوان هر پست کلیک کنید.
مدیر وبلاگ : علی صارمی
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جمعه 19 مهر 1392 :: نویسنده : علی صارمی
مهندسی یعنی برنامه ریزی مناسب و استفاده از علوم .

یک چشمه مهندسی را در عکس زیر ببنید برای دیدن کامل فیلم کمی صبر کنید .

 

منبع: آموزش تعاملی و فعال فیزیک

نوع مطلب : علمی، اخبار فیزیکی، 
برچسب ها :
جمعه 19 مهر 1392 :: نویسنده : علی صارمی
به طور کلی نحوه کار رادار به این صورت است که امواج الکترومغناطیسی رو بسته به نوع رادار به طرف جسم مورد نظر میفرستند که میتونه کشتی یا هواپیما یا هر هدف دیگری باشه و این امواج پس از بازگشت به رادار توسط سیستمهای رادار محاسبه میشه و با توجه به سرعت بازگشت امواج،قوی یاضعیف بودن امواج برگشتی و ...با تجزیه و تحلیل این اطلاعات سرعت و ارتفاع و در رادارهای پیشرفته حتی نوع دقیق هدف مورد نظر مشخص میشه ، تو این عکس میتونید نحوه کار رادار رو ببینید :نوع مطلب : علمی، آموزشی و درسی، اخبار فیزیکی، 
برچسب ها :
واژه بوراکس و استفاده از این ماده در متن کتاب جدید علوم هفتم در قسمت شیمی توسط دکتر حذر خانی ظاهرا خیلی هوشمندانه بوده است.معرفی یک ماده دارویی طبیعی
بوراکس (بوره)
برگرفته از کتاب مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی
=====================================


بوراكس كه آن را در اصطلاح علمی بورات دوسود می‌گویند، ملحی است كه در طبیعت به مقدار خیلی زیاد یافت می‌شود.

1- موارد استعمال بوراکس
اگر این ملح را در مجاورت یك فلز قرار دهیم و آن را حرارت دهیم، نقطه ذوب فلز پایین می‌آید؛ یعنی آن فلز در مجاورت بوراكس زودتر ذوب می‌شود. به این جهت، بوراكس در صنایع شیمیایی اهمیت بسیار دارد، زیرا برای استخراج فلزات از معادن، آن را برای سهولت ذوب فلزات و صرفه‌جویی در سوخت به كار می‌برند.
زرگرها نیز از همین خاصیت بوراكس استفاده كرده و قطعات كوچك و ظریف فلزات سخت و دیر‌گداز، مثل طلا، نقره و... را بدون اینكه تغییر شكل بدهند، به یكدیگر متصل می‌کنند.
در شیمی آنالیتیك (اصول تجزیه شیمیایی) نیز، برای تعیین نوع فلزات از همین خاصیت بوراكس استفاده می‌شود كه در آزمایشگاه‌ها به نام آزمایش باپرل بوراكس معروف است.
علاوه‌بر این‌ها، بوراكس همه‌ساله به مقدار زیاد برای درمان بسیاری از بیماری‌ها در پزشكی مصرف می‌شود، به‌طوری‌كه طبق تعرفه‌های گمركی، هر سال، به‌طور متوسط، در حدود 150 تن، از كشورهای خارجی به ایران وارد شده و در آمریكا، سالی تقریباً 3٫000٫000 تن استخراج و به‌علاوه مقدار خیلی زیادی نیز به صورت مصنوعی ساخته می‌شود و همین ارقام دلیل اهمیت بوراكس در صنایع شیمیایی و طب است.

2- دانشمندان ایرانی و استخراج بوراکس
ما و همة دانشجویان ایرانی خواص شیمیایی بوراكس و طرز استعمال آن را در صنعت، هم‌چنین خواص طبی و موارد تجویز آن را نیز در كتاب‌های امروزی می‌خوانیم و همه را از دانشمندان مغرب‌زمین می‌آموزیم و تصور می‌كنیم دانشمندان اروپا و آمریكا كاشف تمام این مطالب علمی بوده و هستند.
اكنون سؤال می‌كنیم كه اروپاییان چگونه به خواص بوراكس پی‌بردند؟
آیا از دانشمندان ایرانی كسی تاكنون پیدا شده است كه در صدد تحقیق این مسئله و نظایر آن برآمده باشد؟ و اگر از آن‌ها سوال شود چرا تحقیق نمی‌كنند، مگر یك نفر شیمی‌دان ـ مخصوصاً اگر استاد یا دبیر شیمی باشد ـ نباید از تاریخچه علمی فن خود مطلع باشد و ضمن تدریس، مطالب تاریخی مزبور را برای دانشجویان و دانش‌آموزان شرح دهد؟ در برابر سؤال، جوابی نخواهند داشت.
به هر حال، ما با وجود دشواری‌های بسیار، به تحقیق در این امر پرداخته و دریافته‌ایم كه اساس معلومات امروزی دربارة بوراكس اعم از خواص شیمیایی، فواید طبی، طرز تشخیص معدن‌های بوراكس، طریقه استخراج و تصفیه و تخلیص آن، همه متعلق به دانشمندان قدیم ایران است و اروپاییان این مطالب را در قرن هیجدهم و حتی قبل از آن از ایرانیان آموخته‌اند، بدون اینكه امروز نامی از ایران و ایرانی در كتاب‌های شیمی و طب دربارة بوراكس دیده شود.

3- سابقه کشف بوراکس در اروپا و آمریکا
برای اثبات مطلب، ابتدا باید ببینیم معادن بوراكس از چه تاریخی در اروپا و آمریكا كشف شده است.
با مراجعه به كتاب معدن‌شناسی، تألیف ادوارد هنری كروس، چاپ 1951 می‌بینیم در صفحه 426 چنین می‌نویسد: «از سال 1927میلادی به این طرف، بوراكس را از رسوبات كرنیت به دست می‌آورند». مطابق این نوشته، بیش از 37 سال نیست كه بوراكس را از كرنیت كه در طبیعت وجود دارد استخراج می‌كنند. برای اینكه معلوم شود قبل از این تاریخ، اروپا و آمریكا بوراكس را از كجا به دست می‌آورده‌اند، باز به همان كتاب و همان صفحه مراجعه می‌کنیم و در آنجا می‌خوانیم: «قبل از سال 1927 بوراكس را از اثر سولفات یا كربنات بر کلمانیت به دست می‌آوردند».
در صفحه 446 كتاب معدن‌شناسی، تألیف سر هنری مایرز آمده است: «كلمانیت در سال 1882در كالیفرنیا كشف شد».
از آن تاریخ تاكنون 80 سال می‌گذرد و دیگر شما در هیچ كتابی نخواهید دید كه از 80 سال قبل به این طرف، اروپا یا آمریكا بوراكس را از معدن‌های آن استخراج كرده باشد، زیرا هیچ‌یك از معدن‌های بوراكس قبل از این تاریخ كشف نشده بوده است.

4- صدور بوراکس از ایران به اروپا
در اینجا این سؤال پیش می‌آید كه اروپاییان از زمان‌های قدیم تا 80 سال پیش بوراكس را از كجا می‌آورده‌اند. پس از جست‌و‌جوی بسیار در كتب قدیم اروپایی، بالاخره مداركی به دست آمده است كه نشان می‌دهد بوراكس، سابقاً از كشورهای آسیایی و مخصوصاً از ایران، به اروپا می‌رفته است و دانشمندان اروپا طرز استخراج، تهیه، تصفیه و تخلیص آن و هم‌چنین خواص طبی این ملح را از ایرانیان آموخته‌اند. این مدرك تاریخی، كتاب تاریخ طبیعی، تألیف بوفون، طبیعی‌دان معروف فرانسوی است كه در قرن هیجدهم می‌زیسته و تألیفی در شش مجلد دربارة حیوانات و معدنیات دارد. اكنون به این سند معتبر تاریخی توجه فرمایید.
بوفون در جلد دوم این كتاب در صفحه 257 راجع به بوراكس چنین می‌نویسد:
بوراكس ملحی است كه از آسیا برای ما می‌آید، ولی محل اصلی و چگونگی تهیه آن به درستی بر ما معلوم نیست.
چنین به نظر می‌رسد كه این ملح در طبیعت وجود داشته باشد و اعراب آن را به این اسم، نام‌گذاری كرده‌اند. در زمان قدیم، طرز به‌كار‌بردن آن را می‌دانسته و به مقدار زیاد به كار می‌برده‌اند؛ ولی طرز استخراج و تهیه آن را در كتاب‌های خود ننوشته‌اند. مسافرینی كه اخیراً از آسیا آمده‌اند، تعریف می‌كنند كه این ملح در بعضی ولایات ایران، مغولستان و هندوستان یافت شده و از آن نقاط مخصوصاً از ایران به اروپا فرستاده می‌شود.

در اینجا، باید توضیح داده شود كه دانشمندان دوره اسلامی، از قبیل محمد زكریای رازی، شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا، جابربن‌حیان طوسی و... عموماً ایرانی بوده ولی كتاب‌های خود را به زبان عربی نوشته‌اند، این است كه اروپاییان قدیم ایران را به نام عرب ثبت كرده‌اند، تا آنجا كه حتی محمد زكریای رازی كه اهل ری، یعنی مركز ایران بوده نیز به نام طبیب عرب مشهور شده است.
و اما اینكه بوفون می‌نویسد كلمه بوراكس از زبان عرب گرفته شده، باید توضیح دهم كه بوراكس را در كتاب‌های قدیم به نام بورق نوشته‌اند و اروپاییان همین كلمه را گرفته بوراكس گفتند و تازه، خود بورق كلمه‌ای است معرّب از بوره فارسی. در كتاب برهان قاطع، تألیف برهان تبریزی به سال 1026 هجری، كه به اهتمام دكتر محمد معین، استاد دانشگاه تهران، در چهار مجلد به چاپ رسیده است، در جلد اول صفحة 315 می‌نویسد:
بورق معرب بوره فارسی است. این كلمه معرب وارد لاتین قرون وسطی و سپس داخل فرانسه شده و بوركس گردیده، فرانسویان و دیگران بوراكس را از بورق عربی گرفته‌اند و عرب هم آن را از بوره فارسی اقتباس كرده است.
پس، مطابق این سند تاریخی، بوراكس را 200 سال پیش، از آسیا و مخصوصاً ایران به اروپا می‌برده‌اند، در حالی كه 200 سال علاوه‌بر بوفون، كه طبیعی‌دان بزرگی در اروپا بوده است، شیمی‌دان بزرگ و بی‌نظیری مثل لاوازیه، كه او را تمام دانشمندان اروپا واضع شیمی جدید می‌دانند و در كشور فرانسه می‌زیسته است نیز معدن‌شناس دانشمندی مانند بمار در فرانسه وجود داشته و هم‌چنین در آمریكا، شیمی‌دان‌های بزرگی بوده‌اند. پس چه شده است كه این دانشمندان معدن‌های بوراكس را در اروپا كشف نكرده و این ماده شیمیایی را از آسیا و مخصوصاً از ایران می‌خواسته‌اند؟ادامه مطلب


نوع مطلب : علمی، آموزشی و درسی، 
برچسب ها :
پنجشنبه 18 مهر 1392 :: نویسنده : علی صارمی

کسانی که به طرف عقربهای ساعت امضاء می‌كنند انسان‌های منطقی هستند


كسانی كه بر عكس عقربه‌های ساعت امضاء می‌كنند دیر منطق راقبول می‌كنند و بیشتر غیر منطقی هستند


كسانی كه از خطوط عمودی استفاده می‌كنند لجاجت و پافشاری در امور دارند


كسانی كه از خطوط افقی استفاده می‌كنند انسان‌های منظّمهستند


كسانی كه با فشار امضاء می‌كنند در كودكی سختی كشیده‌اند


كسانی كه پیچیده امضاء می‌كنند شكّاك هستند


كسانی كه در امضای خود اسم و فامیل می‌نویسند خودشان را درفامیل برتر می‌دانند


كسانی كه در امضای خود فامیل می‌نویسند دارای منزلت هستند


كسانی كه اسمشان را می‌نویسند و روی اسمشان خط می‌زنند شخصیت خود را نشناخته‌اند


كسانی كه به حالت دایره و بیضی امضاء می‌كنند ، كسانی هستند كه می‌خواهند به قله برسند


بی شک بیان مطالب افکار مختلف نشانه ی تائید آن نمی باشد

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic